En son konular
» Merhaba tekrar :)
Ptsi Haz. 08, 2015 9:23 pm tarafından PaperDragon

» Gaziantep'ten selamlar
Ptsi Haz. 08, 2015 8:52 pm tarafından PaperDragon

» Caput Algol sabit yıldızı
Ptsi Mayıs 18, 2015 11:25 am tarafından Uranus

»  Nazım Hikmet
Ptsi Mayıs 18, 2015 4:57 am tarafından Uranus

» Progres Asc
Ptsi Mayıs 18, 2015 4:56 am tarafından Uranus

» Stelyum
Ptsi Mayıs 18, 2015 4:55 am tarafından Uranus

» ben geldimm
Ptsi Mayıs 18, 2015 4:52 am tarafından Uranus

» SES ??
Ptsi Mayıs 18, 2015 4:51 am tarafından Uranus

» KARŞILIKLI AĞIRLAMA (MUTUAL RECEPTİON)
C.tesi Ara. 20, 2014 10:35 pm tarafından sinan1399

Anket

Bucunuz Hangisi

9% 9% [ 402 ]
8% 8% [ 376 ]
8% 8% [ 370 ]
9% 9% [ 439 ]
9% 9% [ 410 ]
8% 8% [ 391 ]
9% 9% [ 409 ]
9% 9% [ 414 ]
7% 7% [ 347 ]
7% 7% [ 318 ]
9% 9% [ 415 ]
9% 9% [ 427 ]

Toplam Oylar : 4718

Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

Aralık 2018
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Takvim Takvim

.
.

Nazım Hikmet

Aşağa gitmek

Nazım Hikmet

Mesaj tarafından Uranus Bir Ptsi Mayıs 18, 2015 4:57 am


Nazım Hikmet


Nazım Hikmet'in astrolojik haritasını her zaman merak ettim ve incelemek istedim. Anne tarafımın aile ağacında yer alması yüzünden bir bakıma bu, sorumluluk duygusu da uyandırmıyor değil.

Nazım Hikmet'in haritası eklenecek

Yakınlarda ölen Memet Fuat'ın verdiği biyografik bilgiye göre Nazım Hikmet 20 Kasım 1901, Selanik doğumlu. Doğum saati belirli olmamasına rağmen, hayatına ait bilgilerden ve astrolojik sembollerden hareket ederek bir rektifikasyon çalışması yaptım. Bu çalışmaya göre Hikmet öğle saatlerinde doğmuş olabilir. Bu haritada Kova burcu yükseliyor. Söz konusu haritanın önemli ölçüde açıklayıcı olduğunu gördüm. Kuşkusuz bu teyit etmek kolay değil.

Haritada Güneş Akrep burcunda ve 9. evde yer alıyor. Haritanın tepesinde uzakları, yolculukları, yabancıları, felsefeyi anlatan Yay burcu var ve yöneticisi Jüpiter 12. ev girişinde Satürn'le birleşerek ezilmiş durumda. Bu göstergeler bana çok açıklayıcı geldi zira 12. ev kayıpların, sürgün olmanın, hapis olmanın kısaca kendini ifade edememenin evidir. Ayrıca Jüpiter'in Oğlak burcunda zarar görmesi ve malefik Satürn'le birleşmesi, ve Satürn'ün yükselen Kova burcunun, yani ana signikatörün de bu alanda olması Nazım Hikmet'in hayatında elde olmayan nedenlerin ne kadar büyük bir rol oynadığını ve kayıplara uğradığını açıklıyor olmalı.

Haritada ışıklar (Güneş ve Ay) su elementinde bulunuyor. Bu kombinasyon onun derin, içten gelen dalgalara, tutkulara açık, insan ruhunu avucuna alan psişik enerjisini de açıklamakta. Ayrıca birinci evde yer alan Ay annenin de (Ressam Celile Hanım) ne kadar önemli bir konumda olduğunu göstermekte.

Şimdi önce klasik bilgilerden hareket ederek Nazım Hikmet'in sabit yıldızlarına bakalım. Zira toplum üzerinde bu kadar etkin olmuş bir kişinin hayatında mutlaka önemli göstergeler bulunmalıdır. Sabit yıldızlar değişik hayat dönemli açısından
incelenir ve biz buna paran ilişkisi diyoruz.

Özellikle bir kişinin öldükten sonra nasıl bir iz bırakabildiğini görebilmek için sabit yıldızların en dip noktada (IC) hangi gezegenlerle paran ilişkisi olduğuna bakmalıyız. Bu bakımdan önceliği en alt noktada oluşan paranlara verdim. Daha sonra da, kariyer ve yaşam ortasına ait tepe noktası (MC) paranlarına baktım.Tüm paranlar (Asc, MC, Dsc ve IC) en aşağıda verilmiştir.

IC paranları

Güneş-Fomalhaut

Fomalhaut Piscis Australis takımyıldızında bulunan ve dört yönden birisine işaret ettiği için dört kraliyet yıldızı arasında yer alır. Kraliyet yıldızları önemli bedeller ödetirler. Fomalhaut ideallerin, soylu düşüncelerin ve idealizmin yıldızıdır ve kişiye yaşamda yüksek ideallerine sadık kaldıkça başarı verir. Hikmet bu bakımdan yaşam enerjisini ve parlaklığını yani Güneş'ini öldükten sonra bu idealizmle bizlere bırakmış durumda.

Mars-Betelgeuse

Bu kombinasyon savaşkan enerjinin önünde hiçbir engelin durmayacını açıklıyor. Betelgeuse başarıyı garantileyen bir yıldızdır ve bu paranda ölümü sonrasındaki gücünü açıklıyor.

Mars-Acumen

Mars doğum haritasında da Acumen'le birleşmekte. Acumen Scorpius (Akrep) takımyıldızında yer alır ve Akrep'in iğnesine işaret eden nebuladır. Bu yıldız kişiyi zayıf düşeren saldırılara uğrayacağını açıklar. Bu konum zaten Nazım Hikmet'in tüm hayatı boyunca etkindi ve ölümünden sonra da etkinliğini gösteriyor.

Neptün-Polaris

Kutup yıldızı Polaris yön gösterici ve liderdir. Neptün'le ilişkisi ölümünden sonra da esin veren yön gösterici yanını açıklamakta.

Pluto-Alpheratz

Andromeda takımyıldızında yer alan Alpheratz özgürlük ve bağımsızlık isteyen tavrı , çabuk hareket etmeyi ve kendine daha geniş bir alan aramayı açıklar. Pluto işe bu yönde önüne geçilemeyen bir tavır görüyoruz.

Pluto-Capella

Auriga (arabacı) takımyıldızında bulunan Capella yine hareket ve yerinde duramamanın sembolüdür. Capella hızlılık ve saldırgan olmayan bir atılımın göstergesidir.

Pluto-Rigel

Orion takımyıldızında bulunan Rigel'in anlamı başkalarına bilgi vermek ve eğitmektir. Bir yazar, bir şair ve sözlerinde bu kadar etkin bir kişinin ölümden sonraki döneminde Pluto ile böyle bir ilişkiye şaşmamak gerekiyor.

Şimdi de hayatının ortasına denk gelen MC paranlarına bakalım:

Ay-Aldebaran

Aldebaran Taurus (Boğa) takımyıldızında yer alan yine dört kraliyet yıldızından birisidir. Kuşkusuz başarı için bedel ödeten yönü vardır ve anlamı dürüstlük ilkesidir. Kişi hayatında ilkelerinden vazgeçerse onu alaşağı eder. Mars doğasında olan bu yıldız Hikmet'e yaşamında büyük bir kararlılık ve cesaret vermiş olmalı.

Güneş-Alcyone

Alcyone da Boğa takımyıldızında yer alır. Alcyone olumlu ve olumsuz ögeleri bir arada barındırır. Liderlik, vizyon ve güçlü bir zihin verebilir ama ters ve önyargılı tutumlar problemlere neden olacaktır.

Mars-Spika

Başak takım yıldızındaSpika başarı ve parlama getiren en önemli yıldızlardan birisidir. Buradaki ilişkisi onun hem tartışma sever hem de savaşkan doğasını desteklemiş gözüküyor.

Mars-Acumen

Bu kombinasyona yukarıda da değinmiştik. Kişiyi zayıf düşüren saldırılara maruz kalmak.

Uranus-Acrux

Acrux yıldızı pratik olmayı ve düşünceleri somuta indirgeyebilmeyi anlatır. Orijinaliteyi açıklayan Uranüs'ün böylesine maddi dünyaya ait bir yıldız etkisi ile bir arada olması onun düşünceleri ile büyük yapılar inşa edebildiğini açıklıyor.

Pluto-Capella ve Pluto Rigel

Her ikisine de yukarıda değinilmişti. Bu enerjiler onun yaşamı boyunca da etkin durumda.

Haritadaki gezegenlerin asaletleri:

Güneş temel bir asalete sahip değil, peregrin ve değişken (cadent) bir evde yer alıyor. Bu onun kendi arzuları yönünde başkalarından kolay destek alamamasının ve otorite figürleri ile de rahat geçinememesinin bir göstergesi. Güneş'in dispozitörünün Mars olması ve Mars'ın savaşkan yapısı (Acumen'le birleşme) zaten hayatının yönünü ve mücadele tavrını açıklıyor. Nazım Hikmet'in kalpten ölmesi de zor şartlar altındaki bir Güneş'in göstergesidir.

Yaşam Uzunluğu:

Bu haritada Güneş hyleg yani yaşam enerjisi veren gezegen durumundadır. Güneş yukarıda da değindiğimiz gibi güçlü durumda değildir. Yaşam uzunluğunu belirleyen gezegen (alcocoden) ise Satürn olarak görülüyor. Satürn Güneş'in term asaleti durumunda.

Yaşam uzunluğu hesabı günümüz astrolojisinde tartışma götüren bir konu olarak görülse de klasik bilgilerin açıklayıcı biçimde çalıştığını görüyoruz. Bu teknikle belirlenen bir uzunluk bir bakıma son sınır tarihi gibi değerlendirilebilir. Bu yaştan sonra gelen ağır bir transit ya da yönelim hayat açısından büyük risk doğurur.

Bu hesaplamada Satürn alcocoden durumda ve cadent olduğu için 30 yıl alır. Satürn'ün yaptığı açılar bazı eklemeler yapmamızı sağlar.

30 yıl (Satürn alcocoden)+8 + 45/3/12 yıl (Venüs birleşme) + 12 + 45.5/3/12 (Jüpiter birleşme) + 25/3 + 66.5/3/12 (Ay sekstil) =62,6 yıl verir. (Kaynak Robert Zoller: The calculation of lenght of life)

Nazım Hikmet 1963 yılı Haziran ayında Moskova'da öldüğünde 62,5 yaşındaydı!

Hikmet'in 8.evinde (ölümü açıklayan ev) Terazi burcu yer alıyor. Venüs'ün (Terazi yöneticisi) 12.evde Satürn'le birleşmesi ölümün zor şartlarda, sürgünde olabileceğini göstermekte. Pars Mortis (ölüm noktası) 2 derece Başak burcunda ve yöneticisi Merkür yurtdışını açıklayan 9.ev girişinde duruyor.

Uzun yolculuklar noktası olan Pars Peregrinationis ise grupları, partileri ve sosyal faaliyetleri gösteren 11. ev girişi üzerinde duruyor. (22 derece Yay)

Güneş Yay takımyıldızında (Centaurus) Toliman adlı sabit yıldızla birleşmekte. Bu yıldız öğrenme, eğitim ve ruhsal gelişimle ilişkilidir. Kişi özellikle kollektif ya da kişisel alanda kendini bir nedene adayarak düzeltmeye çalışır. (Bernadette Brady) Rigor'a göre ise bu yıldız onur vermekle birlikte kaderci yaklaşımlar, dostları düşmana dönüştüren etkisiyle ifade edilmekte.

Ay haritada teadüfi olarak Güneş'e göre daha güçlü konumlanmış durumda ve 1. evde yer alıyor. Ay da peregrin durumda. Bir kişinin haritasında ışıkların peregrin olması güç şartlara ve destek görememeye işaret eder. Talihsizliktir.

1. evde değişken burçta yer alan Ay hayatındaki kadınların da önemine işaret eder.

Merkür Akrep burcunda ve 9. ev girişinde yer alan Merkür yine peregrin ancak Mars'ın dispozitörlüğünü almış durumda. Onun yurtdışı ile ilişkileri, savaşkan düşünceleri ve ideolojileri 9. evdeki Merkür'ün göstergesi. Merkür aynı zamanda oriental durumda olduğu için daha maskulen ve derine işleyen (Akrep) bir zihne işaret ediyor. Merkür'ün Ay'la olan üçgen açısı da doğal olarak şairin akıcı, duyguları söze hemen aktarabilen, ilham alabilen yönünü açıklamakta. Çocuk denecek yaşta yazdığı şiirlerin son derece etkileyici olması da bunun bir göstergesi. Merkür haritada 4. ve 5. evlerin ortak yöneticisi. Bu yüzden hem aileden ve köklerden gelen (4.ev) hem de doğrudan yaratıcı sürece katılan bir zihinsel enerji bu.

Merkür aynı zamanda bir arap noktası olan Pars Sapientia ile de birleşmekte. Bu nokta derin düşünmeyi, anlamayı ve kendini ifade etmeyi açıklar.

Venüs haritada oldukça zor konumlanmış durumda. Kendi üçlüsünde (triplicity) duruyor. Oğlak burcunda, 12. ev girişinde Satürn'le birleşmiş olması hayattan keyif almasının neredeyse imkansız olduğunu ve ancak daha ruhsal bir yaklaşımı kabul etmesinin adeta bir zorunluluk ve görev (Satürn) olacağını gösteriyor. Ne ilginç ki Venüs aynı zamanda güney ay düğümünün yani karmik bağlantının da yöneticisi ve bu noktayla üçgen açı içinde. Karma ona maddi dünyadan ve onun zevklerinden mahrum kalması için son derece akıcı, kendiliğinden (üçgen açı) bir plan sağlamış gibi gözüküyor.

Venüs aynı zamanda kişinin hayatında aşktaki mutluluğu da anlatır. Onun aşkı ne kadar ruhsal ve acı çekerek yaşadığını anlayabiliyoruz. Hikmet genel olarak mutlu değildi. Sürgünde (12. evde Venüs) aşklar yaşadı. Bu arada Venüs Boğa burcunun 26 derecesindeki Şans Noktasının da (Pars Fortuna) yöneticisi ve bu derecede yer alan ve son derece yıpratıcı ve uğursuz olarak bilinen Algol sabit yıldızı ile de birleşmiş durumda. Bu onun maddi kayıplara da uğradığının bir göstergesi.

Venüs Vega sabit yıldızı ile birleşmiş durumda. Rigor'a göre bu konum ilişkilerde sertleşme getirmekte.

Mars Yay burcunda ve 11. evde yer alıyor. Mars hem kendi termünde hem de Jupiter'le karşılıklı alışveriş (Mutual Reception) içinde. Yay'da 11. evde olması onun aktivist yönünü ve idealleri uğruna, toplumsal nedenler için savaşan tutumunu açıklamakta. 11. ev gruplar, organizasyonlar ve partilerin evidir. Hikmet genç yaşında Spartakistler (Spartan Mars'la çok ilgili, savaşçılar anlamında) grubuna katılıyor. Hikmet hayatı boyunca 11. ev konularında zarar gördü, sürekli bir mücadele içinde kaldı.

Sekt (ışık olarak ) Mars: Bu bir gündüz haritası olduğu için Mars aynı zamanda excond durumundadır. Klasik bilgilerle harita ele alınırken, kişinin gündüz ya da gece doğmuş olması önemlidir ve bu durum asaletleri etkileyebilir. Mars bir
gece gezegenidir ama burada gündüz haritasında ve pozitif bir burçta olması daha zararlı çalışabileceğinin diğer bir göstergesidir.

Yukarıda da değindiğimiz gibi Mars Acumen'le birleşmekte. Bu yıldız onu zayıf düşüren saldırılara işaret ediyor. Mars'ın haritanın tepesinde bulunan Yay burcunun yöneticisi ile (Jüpiter) etkileşim içinde olması da onun amaçları ile bu mücadeleyi bir araya getirmekte.

Mars aynı zamanda 9. evin (9. evde Akrep burcu yer alıyor) yöneticisi olması da yine bu mücadelenin hem yurtdışı ile bağlantılı hem de ideolojisi ile yakından bağlantılı olduğunu anlatmakta. !!

Mars'ın Neptün'le kontr-antisyon ilişkisi içinde olduğunu da görmekteyiz. Tüm bunlara ek olarak idealizmin onu pek çok noktada yanlış kararlara ve aldanmalara da götürdüğünü söylemek mümkün.

Mars'la ilgili arap noktası olan Pars Martis ise 11 derece Yengeç burcunda ve bu derece doğrudan onun 12. evdeki Satürn, Venüs ve Jüpiter'ine karşıt durumda. Bu bakımdan, sözünü ettiğimiz yıpratıcı Mars enerjisi onun hem karması ile ilişkili hem de büyük problemler ve sıkıntılar, kayıplar getirerek çalışıyor.

Jüpiter bir kişinin haritasında zenginliklerden nasıl yararlandığını, toplumsal alana nasıl entegre olduğunu, inançlarını ve hayat felsefelerini açıklar. Nazım Hikmet'in haritasında Jüpiter çok büyük oranda Satürn'ün etkisi altına girmiş durumda.
Zira Jüpiter hem Oğlak burcunda yer alıyor hem de Satürn'le birleşiyor. Bu O'na daha sert, disiplini önemseyen, Komünizm gibi daha katı ve acımasız bir hayat görüşüne yakınlık getirmekte. Jüpiter bu konumda hayatın zevklerinden çok daha Spartan bir doğa verdiği gibi hukuki konularda da büyük problemler getirmiş durumda.

Jüpiter aynı zamanda haritanın tepesinde yer alan Yay'ın yöneticisi olduğu için bu tutum onun tüm hayat yönüne, kariyerine ve genel gidişine de yansıyor. Toplum önünde O'nun zedelenmesine yol açıyor.

Satürn bu haritada anahtar rolde yer alan ve en dikkat çeken gezegen konumunda. Zira Satürn malefik doğası ile bilinen bir gezegendir ve 12. evi sever. Çünkü Satürn karmanın da gezegenidir. Satürnbu evde gizli gizli çalışacaktır. Satürn hem yükselen yöneticisi hem de 12. evin yöneticisidir ve bu durumda 12. ev (kayıplar, sürgün ve elde olmayan nedenler, ruhsal
gelişim) 1. evi kıskıvrak yakalamış olduğu gibi ayrıca Venüs ve Jüpiter'i yani destek veren, benefik, yaşamda rahatlık ve kolaylık sağlan güçleri de ezerek son derece kısıtlayıcı bir duruma geçmiştir. Satürn'ün kendi burcunda olması bu ezici
gücünü daha kolaylaştırmış durumdadır.

Esir düşme ve yakalanma noktası olan Pars Captivorum et vinctorum ise 13 derece Oğlak burcunda ve sözünü ettiğimiz en önemli konfigürasyonla bağlantı içinde.

Kuşkusuz hiçbir harita rastgele değildir ve bir şekilde ruh zaten bu dersleri almak için buradadır. Bu yüzden bu talihsiz durumu ne kötü gibi yorumlamaktan çok arkasında yatan büyük planı görmek gerekir.

Kader kurbanı demek mümkünse, bu durumda Satürn kaderin ana çizgisini 12. ev kanalıyla yani kayıplarla ve sürgünlü çizmiştir.

Ay düğümleri ve ruhun yönelimi

Nazım Hikmet'in haritasında 9. evde Akrep'te yer alan Kuzey Ay düğümü ruhun yönünün tüm sahip olduklarını bırakmak, yakmak ve başkaları ile paylaşım içinde (Akrep) olduğunu gösteriyor. Nitekim 12. evde yer alan Jüpiter, Satürn ve Venüs üçlüsünün ay düğümleri ile üçgen açı içinde olmasının, bu sürecin ne kadar kendiliğinden aktığını göstermekte. Bu durumun önüne geçen hiç bir engel yok. Üçgen açı tüm gücüyle çalışmış durumda. Kuzey Akrep onun aşırılıklara, tutkuya yöneldiğini de anlatmakta.

Kollektif gezegenlerin hiçbir burçla yönetici ilişkisi yoktur. Yapılan çalışmalardaistatistiki olarak da böyle bir bağlantı sanıldığının tersine görülmemektedir. Bu günümüz popüler astrolojisinin bir yanılgısı ve her burca ille de bir yönetici bulmam gerekir kolaycılığının sonucudur.

Bu üç gezegen, Uranüs, Neptün ve Pluto kişinin evrensel değerlere, toplumsal trendlere nasıl entegre olduğunu gösterirler. Aşkın enerjileri (transandantal) büyük yaratıcılık ya da ruhsal problem göstergeleri de olabilir.

Reformları, radikal adımları, özgürlüğü ve bireyselleşmeyi açıklayan Uranüs Yay burcunda ve 10. evde Hikmet'in bir reformist olduğunu ve sosyalist değer yargılarını parlak biçimde ortaya koyabildiğini anlatmakta. Bu anlamıyla kendi jenerasyonunun dikkat çeken bir üyesi durumunda ve bunu sosyal statüsü ile (10. ev) rahatça ortaya koymuş durumda.

Uranüs'ün hemen karşısında Pluto'yu görüyoruz. Uranüs-Pluto kombinasyonu radikal, reformist ve kökten değişikliği açıklayan bir görünümdür. Nazım Hikmet'in haritasında bu İkizler-Yay ekseninde yer alan bu yüksek evrensel enerji düşünceler, felsefeler ve ideoloji dünyasında onun içinden kaynaklanan (4. ev) ve topluma yansıtılan (10.ev) güçlü dinamizmini sergilemektedir.

Bir şairin, bir yazarın, insan ruhuna derinden işleyen ve toplumsal konuları işleyen epik bir şairin haritasında kuşkusuz Neptün yaratıcılığı anlatan bir alanda olmalıdır. 5. evde, kişinin kendini sergilediği, yaşama döndüğü evde, hem de

Kollektif Gezegenler

Yengeç burcunun ilk derecesinde (kardinal noktada) yer alan Neptün yaratıcı ilhamın ana kaynağıdır ve Mars'la karşıt açı içinde olması da şu ana kadar ortaya koyduğumuz tüm bu savaşkan enerjilerin çıkış noktasını göstermektedir.

Firdaria

Eski bir teknik olan Firdaria'ya göre Nazım Hikmet'in hayatını çizen ana hatları aşağıdaki dönemlerde görebiliriz. Bu teknik Vedik astroloji benzeri (daşalar) gezegen yöneticilerine dayanır.

İlk şiirlerini Venus döneminde, 1914'ten başlayarak yazdı (Venüs/Ay)
1919'da Merkür döneminin başlaması ile hastalandı, Bahriye Mektebinden çürüğe çıkartıldı. Merkür döneminde hem şiirleri ile büyük ilgi uyandırdı, hem de öğretmenliğe atandı. Şiirleri nedeniyle ******'e takdim edildi. Bu dönemde Sovyet devrimi ile ilgili çok şey öğrendi. 1922'de Moskova'ya giderek Komunist Universitesi'ne kaydoldu. (Merkür/Ay) Bu dönemde şiirleri değişikdergilerde yayınlandı. 1931 yılına kadar süren Merkür dönemi boyunca tiyatro oyunları, kampanyalar ve dergiler çıkarttı.

1938'de Ay/Güneş döneminde komünist propagandası yapmak ve askeri isyana teşvik etmekle suçlanıp 28 yıl 4 ay hapse mahkum edildi. Bu dönemden tüm Satürn dönemi sonuna kadar hapis yattı. (Satürn 12.ev) Satürn döneminin sonuna doğru serbest bırakıldı. Askere sevkedileceğini öğrenince Moskova'ya kaçtı. Bu onun Jüpiter döneminin başlangıcıdır. Bu dönemde rahatsızlıkları arttı. Hikmet Jupiter dönemi sonundayken Jupiter/Saturn döneminde (12.ev'de birleşme) öldü. İlerletilmiş haritasında ise öldüğü yıl ilerletilmiş Güneş'i Oğlak'tan çıkarak Kova'ya geçiyordu.

ARABIC PARTS - TRADITIONAL RULERSHIPS Nazim Hikmet Ran - Male Chart

Aspect Set: 1 Degree Orbs - Major Aspects Only
Aspects of Longitude

* Pars Futurorum - Pars So * 29°Li18 No aspects in orb
* Pars Saturni (day) * 25°Ge55 Opp Mar 1°14'
* Pars Jovis (day) * 25°Ar50 No aspects in orb
* Pars Martis (Day) * 11°Cn57 Opp Ven 2°05'Opp Jup 0°22' Opp Sat 1°14'
* Pars Veneris (Day) * 15°Cn48 Opp Ven 1°46'Opp Sat 2°37'
* Pars Mercurii (Day) * 09°Vi48 Opp Mon 1°07'
* Pars Vitae (Day) * 13°Aq40 Sqr Nod 0°10'Sqr SNo 0°10' Cnj Asc 0°52'
* Pars Durabilitatis (Day) * 15°Cn48 Opp Ven 1°46'Opp Sat 2°37'
* Pars Rationis et sensus * 02°Ar05 No aspects in orb
* Pars Hyleg Conj Radix Vi * 05°Ge31 Opp MC 2°59'
* Pars Hyleg Preventional * 20°Sg14 Opp Plu 2°10'
* Pars Substantiae * 16°Ta19 Opp Nod 2°49'Cnj SNo 2°49'
* Pars Foeneratorum Part * 07°Sg30 No aspects in orb
* Pars Triumphi et victori * 11°Aq57 Cnj Asc 0°52'
* Pars Collectionis (Day) * 18°Ar58 No aspects in orb
* Pars Fratrum * 11°Aq57 Cnj Asc 0°52'
* Pars de numero Fratrum * 18°Ar07 No aspects in orb
* Pars Mortis fratrum et s * 17°Aq55 No aspects in orb
* Pars Patris (Day) * 28°Pi34 No aspects in orb
* Pars Mortis Patris (Day) * 11°Aq57 Cnj Asc 0°52'
* Pars Avorum (Day) * 28°Aq50 No aspects in orb
* Pars Parentelea (Day) * 26°Cp46 No aspects in orb
* Pars Haereditatum vel po * 10°Ar33 No aspects in orb
* Pars Filioeum (Day) * 13°Aq40 Sqr Nod 0°10'Sqr SNo 0°10' Cnj Asc 0°52'
* Pars Masculorum vel foem * 27°Aq59 Sqr Sun 0°33'
* Pars filiorum masculorum * 14°Sg12 Cnj Ura 1°44'
* Pars esse filiarum * 15°Sg55 Cnj Ura 0°02'Opp Plu 2°09'
* Pars infirmitatum (Day) * 26°Cp46 No aspects in orb
* Part of infirmities * 02°Ar05 No aspects in orb
* Part of servants (day) * 15°Ge51 Opp Ura 0°05'Cnj Plu 2°13'
* Pars captivorum et vinct * 13°Cp05 Cnj Ven 0°58'Cnj Jup 0°45' Cnj Sat 0°07'
* Pars coniugii virorum se * 13°Aq39 Sqr Nod 0°09'Sqr SNo 0°09' Cnj Asc 0°51'
* Pars coniugii mulierum * 11°Aq58 Cnj Asc 0°51'
* Pars Mortis * 02°Vi33 Sqr MC 0°01'
* Pars interficiendis plan * 10°Ar33 No aspects in orb
* Pars Loci ponderosi (Day * 21°Li51 No aspects in orb
* Pars occupantis gravitat * 07°Sg30 No aspects in orb
* Pars Peregrinationis * 22°Sg31 No aspects in orb
* Pars itineris in aqua (d * 29°Cn37 No aspects in orb
* Pars religionis (day) * 09°Li46 No aspects in orb
* Pars sapientiae (day) * 07°Sc01 Cnj Mer 0°52'
* Pars regni (day) * 26°Ar35 No aspects in orb
* Pars matrum (day) * 09°Ar42 No aspects in orb
* Pars excelientia atque n * 15°Cn48 Opp Ven 1°46'Opp Sat 2°37'
* Pars nati inter homines * 13°Le56 Sqr Nod 0°26'Sqr SNo 0°26' Opp Asc 1°07'
* Pars felicitatis et prof * 28°Vi50 No aspects in orb
* Pars inimicorum * 26°Cp46 No aspects in orb
* Pars laboris et afflicti * 09°Vi48 Opp Mon 1°07'
* Pars Nobilitatis (day) * 04°Cn23 Opp Chi 0°59'

1902'de doğdum
doğduğum şehre dönmedim bir daha
geriye dönmeyi sevmem
üç yaşında Halep'te paşa torunluğu ettim
on dokuzumda Moskova komünist üniversite öğrenciliği
kırk dokuzumda yine Moskova'da Tseka-Parti konukluğu
ve on dördümden beri şairlik ederim

OTOBİYOGRAFİ


kimi insanlar otların kimi insan balıkların çeşidini bilir
ben ayrılıkların
kimi insan ezbere sayar yıldızların adını
ben hasretlerin

hapislerde de yattım büyük otellerde de
açlık çektim açlık grevi de içinde ve tatmadığım yemek yok gibidir

otuzumda asılmamı istediler
kırk sekizimde Barış madalyasının bana verilmesini
verdiler de
otuz altımda yarım yılda geçtim dört metrekare betonu
elli dokuzumda on sekiz saatte uçtum Prag'dan Havana'ya

Lenin'i görmedim nöbetini tuttum tabutunun başında 924'te
961'de ziyaret ettim anıt kabri kitaplarıdır

partimden koparmağa yeltendiler beni
sökmedi
yıkılan putların altında da ezilmedim

951'de bir denizde genç bir arkadaşla yürüdüm üstüne ölümün
52'de çatlak bir yürekle dört ay sırtüstü bekledim ölümü

sevdiğim kadınları deli gibi kıskandım
şu kadarcık haset etmedim Şarlo'ya bile
aldattım kadınlarımı
konuşmadım arkasından dostlarımın

içtim ama akşamcı olmadım
hep alnımın teriyle çıkardım ekmek paramı ne mutlu bana

başkasının hesabına utandım yalan söyledim
yalan söyledim başkasını üzmemek için
ama durup dururken de yalan söylemedim

bindim tirene uçağa otomobile
çoğunluk binemiyor
operaya gittim
çoğunluk gidemiyor adını bile duymamış operanın
çoğunluğun gittiği kimi yerlere de ben gitmedim 21'den beri
camiye kiliseye tapınağa havraya büyücüye
ama kahve falına baktırdığım oldu

yazılarım otuz kırk dilde basılır
Türkiye'mde Türkçemle yasak

kansere yakalanmadım daha
yakalanmam de şart değil
başbakan fakan olacağım da yok
meraklısı da değilim bu işin
bir de harbe girmedim
sığınaklara da inmedim gece yarıları
yollara da düşmedim pike yapan uçakların altında
ama sevdalandım altmışıma yakın
sözün kısası yoldaşlar
bugün Berlin'de kederden gebermekte olsam da
insanca yaşadım diyebilirim
ve daha ne kadar yaşarım
başımdan neler geçer daha
kim bilir

(11.9.'61 - Doğu Berlin)
____ASTROFLAME____________________________
Özlem bence ne bir şeye duyulan hasret, nede ulu arzulayış
O bence içten içe aglayış yada senden ayrı yaşayış
avatar
Uranus
YÖNETİM
YÖNETİM

Kadın
Kova Sıçan
Mesaj Sayısı : 2826
Yaş : 33
Nerden : Azerbeycan-Bakü
İş/Hobiler : Astroloji, spor
Lakap : Bayan Mistik
Kayıt tarihi : 24/12/08

http://astroflame.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz